JPK_CIT: Nowe obowiązki dla przedsiębiorców od 2025 roku

Przekazywanie plików JPK, czyli ewidencji i deklaracji VAT, jest już dobrze znane wszystkim podatnikom. Od 2025 roku wszystkie firmy będą musiały przekazywać księgi rachunkowe w standardzie pliku JPK_KR, znanego również jako JPK_CIT. Czym jest JPK_CIT? Od 2025 roku podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych będą zobowiązani do przesyłania ewidencji JPK_KR, znanej również jako JPK_CIT. W …

JPK_CIT: Nowe obowiązki dla przedsiębiorców od 2025 roku Read More »

Przejście na estoński CIT w trakcie roku: kiedy zamknięcie ksiąg?

Zmianę na estoński CIT w trakcie roku podatkowego poprzedza konieczność zamknięcia ksiąg rachunkowych i sporządzenia sprawozdania finansowego. Wcześniej fiskus uznawał, że te czynności należy wykonać przed złożeniem zawiadomienia o wyborze estońskiego CIT. Okazało się jednak, że to błędne rozumowanie. Zgłoszenie wyboru estońskiego CIT Aby skorzystać z estońskiego CIT, czyli opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, podatnik …

Przejście na estoński CIT w trakcie roku: kiedy zamknięcie ksiąg? Read More »

Termin wyboru audytora dla sprawozdań finansowych

Firmy, które w poprzednim roku obrotowym spełniły kryteria ustawy o rachunkowości, muszą poddać swoje sprawozdania finansowe badaniu przez biegłego rewidenta. Dodatkowo, roczne sprawozdanie finansowe podlega badaniu, jeśli w danym roku obrotowym spełnione zostały co najmniej dwa z poniższych warunków: Kiedy wybrać firmę audytorską do badania sprawozdania finansowego? Do końca roku 2024 pozostało coraz mniej czasu, …

Termin wyboru audytora dla sprawozdań finansowych Read More »

W jakiej sytuacji rejestracja do VAT jest korzystna, a kiedy obciążająca?

W jakiej sytuacji rejestracja do VAT jest korzystna, a kiedy obciążająca?

VAT, czyli pośredni podatek od wartości dodanej, który jest naliczany na każdym etapie produkcji i dystrybucji towarów i usług.  Czy rezygnacja z tego podatku to zawsze najlepsze rozwiązanie?  Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że tak, w rzeczywistości sprawa jest bardziej złożona. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, abyś mógł samodzielnie …

W jakiej sytuacji rejestracja do VAT jest korzystna, a kiedy obciążająca? Read More »

Księgowość spółki zoo cena

Prowadzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się z szeregiem korzyści dla wspólników. Zwłaszcza osoby rozpoczynające swoją przygodę z biznesem obawiają się jednak wyzwań związanych z dopełnieniem obowiązków rachunkowych takiego podmiotu. Ile kosztuje prowadzenie księgowości spółki zoo? Sprawdzamy, jak najlepiej dopełnić wszystkich wymogów prawnych.  Księgowość spółki zoo – wymogi prawne Prowadzenie księgowości spółki zoo to spore …

Księgowość spółki zoo cena Read More »

Przekształcenie spółki jawnej w z o.o.

Jeśli prowadzisz spółkę jawną, możesz ją przekształcić w spółkę zoo, o ile zostaną spełnione wymogi określone w przepisach. W tym przypadku – oprócz ogólnych zasad, które obowiązują podczas każdego przekształcenia – za procesem muszą się wypowiedzieć wszyscy wspólnicy. Dowiedz się, jak wygląda przekształcenie spółki jawnej w spółkę zoo oraz sprawdź, jakie są jego skutki.  Jak …

Przekształcenie spółki jawnej w z o.o. Read More »

prokurent baner

Prokurent w spółce z o.o. – co powinniśmy wiedzieć?

Prokurent to osoba, która działa na podstawie szczególnego pełnomocnictwa udzielanego przez przedsiębiorcę. Obok zarządu zajmuje się prowadzeniem spraw spółki. Dowiedz się, kim jest prokurent w spółce z oo i czym się zajmuje.  Kim jest prokurent w spółce z oo?  Prokurent jest ustanawiany w drodze udzielenia prokury. Prokura w spółce zoo to specjalne pełnomocnictwo, którego udziela …

Prokurent w spółce z o.o. – co powinniśmy wiedzieć? Read More »

upadłość spółki baner

Upadłość spółki z o.o. – jak przebiega?

Ogłoszenie upadłości to procedura dedykowana dla podmiotów, które znajdują się w stanie niewypłacalności. Jej celem jest zapewnienie ochrony wierzycielom spółki. W toku postępowania dąży się do tego, aby zostali oni zaspokojeni w jak najwyższym zakresie. Z punktu widzenia zarządu to szansa na uniknięcie odpowiedzialności za zobowiązania podmiotu. Dowiedz się, jak ogłosić upadłość spółki z oo.  …

Upadłość spółki z o.o. – jak przebiega? Read More »

Zawieszenie spółki z o.o. – co należy zrobić?

W realiach obrotu gospodarczego sytuacja zmienia się dynamicznie. Jeśli prowadzisz spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, ale zachodzi sytuacja uzasadniająca czasowe wstrzymanie działalności, możesz ją zawiesić. Dzięki temu oszczędzisz – w tym na podatkach. Spółki jednoosobowe unikną z kolei obowiązku płatności za składki na ubezpieczenia społeczne przez wspólnika. Dowiedz się, jak zawiesić spółkę z oo.  Czy można …

Zawieszenie spółki z o.o. – co należy zrobić? Read More »

Spółka z o.o. – wady i zalety

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest popularną formą prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Wiąże się z nią szereg korzyści, jednak nie jest również wolna od wad. Z tego powodu przed podjęciem decyzji o założeniu takiego podmiotu należy dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw. Sprawdź, jakie są wady i zalety spółki zoo. Co to jest spółka z …

Spółka z o.o. – wady i zalety Read More »

Call Now Button