Przekazywanie plików JPK, czyli ewidencji i deklaracji VAT, jest już dobrze znane wszystkim podatnikom. Od 2025 roku wszystkie firmy będą musiały przekazywać księgi rachunkowe w standardzie pliku JPK_KR, znanego również jako JPK_CIT.
Czym jest JPK_CIT?
Od 2025 roku podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych będą zobowiązani do przesyłania ewidencji JPK_KR, znanej również jako JPK_CIT.
W praktyce JPK_CIT to nic innego jak księgi rachunkowe prowadzone przez podatnika, ale wyeksportowane do standardowego formatu pliku JPK.
Wprowadzenie obowiązku przekazywania ksiąg rachunkowych w formie JPK_CIT może prowadzić do:
- Zwiększenia kontroli podatkowych: fiskus będzie miał łatwiejszy dostęp do danych finansowych przedsiębiorstw, co może skutkować wzmożoną kontrolą.
- Usprawnionej analizy danych: Nowy format ułatwi analizę danych i wykrywanie nieprawidłowości.
Kto płaci CIT jako Podatnik podatku dochodowego od osób prawnych?
Podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) są:
- Osoby prawne – tj. podmioty posiadające osobowość prawną, np. spółki akcyjne, spółki z o.o.
- Jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, z wyjątkiem przedsiębiorstw w spadku i spółek niemających osobowości prawnej.
- Spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne, mające siedzibę lub zarząd na terytorium Polski.
- Spółki nieposiadające osobowości prawnej, mające siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeśli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego państwa są traktowane jak osoby prawne i podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.
- Fundacje rodzinne w organizacji.
- Podatkowe grupy kapitałowe.
- Spółki jawne, mające siedzibę lub zarząd na terytorium Polski, jeśli wspólnikami nie są wyłącznie osoby fizyczne oraz spółka jawna nie złoży:
- przed rozpoczęciem roku obrotowego informacji CIT-15J o podatnikach podatku dochodowego od osób prawnych oraz o podatnikach podatku dochodowego od osób fizycznych, posiadających, bezpośrednio lub za pośrednictwem podmiotów niebędących podatnikami podatku dochodowego, prawa do udziału w zysku tej spółki,
- aktualizacji informacji CIT-15J w terminie 14 dni od dnia zaistnienia zmian w składzie podatników,
- informacji CIT-15J w terminie 14 dni od dnia zarejestrowania spółki jawnej – w przypadku nowo utworzonej spółki jawnej oraz spółki jawnej powstałej z przekształcenia innej spółki. Informacje te należy złożyć do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę spółki jawnej oraz naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla każdego podatnika osiągającego dochody z takiej spółki.
- Spółki kapitałowe w organizacji.
Kiedy jest termin rozpoczęcia przesyłania JPK_CIT?
Zgodnie z art. 66 Ustawy z dnia 29 października 2021 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, księgi rachunkowe, które będą przesyłane po raz pierwszy do właściwego urzędu skarbowego, muszą być prowadzone przy użyciu programów komputerowych.
Księgi, ewidencje i wykazy, o których mowa w art. 24a ust. 1e ustawy zmienianej w art. 1 oraz w art. 15 ust. 12 ustawy zmienianej w art. 9, są prowadzone przy użyciu programów komputerowych i przesyłane po raz pierwszy w następujących terminach:
31 grudnia 2024 roku – dla:
- Podatkowych grup kapitałowych
- Podatników i spółek niebędących osobami prawnymi, u których wartość przychodu uzyskanego w poprzednim roku podatkowym lub roku obrotowym przekroczyła równowartość 50 mln euro (ustalenie wartości w polskich złotych według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP w ostatnim dniu roboczym poprzedniego roku podatkowego lub roku obrotowego).
31 grudnia 2025 roku – dla:
- Pozostałych podatników podatku CIT, podatników podatku PIT, w tym także spółek niebędących osobami prawnymi, z wyjątkiem podmiotów wymienionych powyżej.
31 grudnia 2026 roku – dla:
- Pozostałych podatników CIT, podatników PIT, w tym także spółek niebędących osobami prawnymi, z wyjątkiem podmiotów wymienionych powyżej.
Terminy te dotyczą przesyłania ksiąg rachunkowych po raz pierwszy. W kolejnych latach obowiązek ten będzie dotyczył wszystkich podatników.
Terminy obowiązkowego przesyłania JPK_CIT dla podatników PIT i CIT
Podatnicy prowadzący pełne księgi rachunkowe są zobowiązani do przesyłania ksiąg rachunkowych w formie ustandaryzowanej JPK_KR (JPK_CIT) za pomocą środków komunikacji elektronicznej do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.
Terminy przesyłania JPK_KR (JPK_CIT) są następujące:
- Podatnicy CIT: do 31 marca roku następnego po zakończonym roku podatkowym, czyli w terminie do złożenia zeznania rocznego CIT. Dotyczy to: podatkowych grup kapitałowych, podatników i spółek niebędących osobami prawnymi, pozostałych podatników CIT (np. spółki kapitałowe).
- Podatnicy PIT: do 30 kwietnia roku następnego po zakończonym roku podatkowym, czyli w terminie do złożenia zeznania rocznego PIT. Dotyczy to osób fizycznych prowadzących pełne księgi rachunkowe.
Uwaga: JPK_KR (JPK_CIT) należy przesłać w strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2 Ordynacji podatkowej.